Events, Lifestyle, Travel, Writing

Love what you do, do what you love… Share what you like!

Dziś troszkę inaczej. Dziś po Polsku… ale nie tylko. W sensie ‘Poczytaj mi mamo’… Od autorów dla autorów. Chciałabym się z wami podzielić moimi poleceniami blogowymi w ramach Share Week 2017 – Twórcy polecają twórców. Przedstawiam wam oto trzy fajne babki które uwielbiam czytać. Młode kobiety, silne, i dynamiczne. Z miłością do świata i z pasją opisujące swoją własną przygodę którą jest życie.

 

Mynio.pl

Blog parentingowy. Motto: ‘mama i córka na co dzień i od święta’. Po Polsku. Bardzo fajnie się czyta. Młoda kobieta z humorem podchodzi do siebie i do ups & downs związanych z wychowaniem małej dziewczynki. Fajnie układa myśli w słowa. Pisze z empatia dla rodziców, dla dzieci i dla siebie samej ale również podchodzi do problemów i problemików z wesołym dystansem. Opisuje przygodę ‘dziecko’ i własne życie codzienne. Autentycznie i ‘swojsko’. Raz wesoło, raz smutnie, raz z dumą, raz z frustracją. Jak to życie. Polecam wszystkim (świeżo upieczonym) rodzicom. Znajdziecie tam porady, wskazówki, pośmiejecie się i przede wszystkim poczujecie się zrozumianym i stwierdzicie że nie jesteście samym w tym dziwnym kosmosie (jak to mówi Joanna) jakim jest bycie rodzicem.   

 

Pojechana 

‘życie jest podróżą’. Blog podróżniczy który wygrał nagrodę Blog of The Year 2014 by National Geographic Traveler Magazine. Po polsku i po angielsku. Miło się czyta, dużo (wirtualnie) podróżuje, zachęca i inspiruje. Dziewczyna pisze o podróżach i fajnych miejscach, o sporcie i o kuchni, ogólnie o życiu w innych krajach i daje porady związane z życiem ‘on the road’. Aleksandra rzuciła pracę w korporacji, i poszla w świat. Potykając się o ‘odpowiedni’ kamień, nurt życia prowadzi ją dalej i dalej w stronę kolejnych przygód. Ja osobiście lubię ją czytać ponieważ bardzo przypomina mi siebie samą i mój własny lifestyle. Miło jest znaleźć bratnie dusze w sieci.

 

Planet Backpack 

Ten Blog jest po niemiecku. Autorka pisze o podróżach, o życiu bez potrzeby osiedlania się w jednym miejscu. Spirytualność, yoga, weganizm, zdrowy styl życia, jak pracować zdalnie i być wszędzie naraz, o życiu na Bali… Oto są tematy poruszane na blogu. Przede wszystkim ale Conni inspiruje nas do odwagi pójścia własną ścieżką i wskazuje możliwości osiągania sukcesów jako blogerka. Mnie osobiście bardzo zainspirowała do życia à la Digital Nomad. Jej blog ‘wpadł mi w ręce’ po tym jak sama wróciłam z kilkumiesięcznego pobytu na Bali, więc miałam punkt odnośny. Kogoś kto swoimi wpisami mówił mi ‘popatrz jeśli ja to robię to i ty potrafisz’. Wydaje mi się że każdy z nas potrzebuje czasami szczypty motywacji do odwagi czy takiego po prostu ‘kopa w dupę’. Dla mnie była nim Conni.

 

…and now in English…

 

Today a bit different because in Polish… But don’t worry I won’t let you down. Since my blog is like me – international, I would like to take a chance and during the Share Week 2017 give you some recommendations for blogs in other languages. From author to author… Please let me introduce you three ladies I love to read. Three strong, dynamic and enthusiastic young women, with passion describing their adventures called life.   

 

Mynio.pl

Parenting blog. The motto is ‘mum and daughter in their everyday life and on special occasions’. In polish. Lovely written. A young woman approaches herself and the ups & downs of raising a little girl with a good dose of humor. Her style is straight-forward, funny, (self-)ironic and easy to read. She shows a lot of empathy for parents, for herself, for kids but also approaches bigger and smaller problems with a humorous distance. She describes the adventure ‘kid’ and her own everyday life. It’s authentic and ‘homely’. Sometimes funny, sometimes sad, sometimes with pride, sometimes with frustration. Just like life itself. I recommend it to all parents (especially the ‘fresh’ ones). You will find here tips, advices and familiar stories. You will laugh a little but above all you will find understanding and you will be happy to see that you are not alone on this strange ‘planet’ (as Joanna says) called parenting.

 

Pojechana 

‘Life is a journey’. Travel blog, winner of the Award Blog of The Year 2014 by National Geographic Traveler Magazine. Written in polish and in english. Nice to read, many virtual trips you will be taken on, it inspires and invites to visit lovely places. A young woman writes about travels and destinations, about sports, local specialities, about living in different countries and tells you how to manage a ‘living on the road’. Aleksandra left her (boring) life working for a corporation and went off to discover the world. Stumbling about ‘the right’ stone life is leading her on and on towards new adventures. Reading her reminds me of myself and my own lifestyle. Nice to find soul mates in the net.

  

Planet Backpack 

This blog is in german. A young woman writes about a life without the need to settle down. Spirituality, Yoga, being vegan, healthy lifestyle, life in Bali… Those are some of the many topics. Conni inspires us to have the guts, to leave the comfort zone and take our lives in our hands. She shows us how to live a lifestyle far from a 9-5 job ‘prison’ and how to be a successful blogger. Her blog inspired me personally to a life as a Digital Nomad. I came across her blog after having spent some time in Bali myself so I could identify with the author straight away. Someone who with her articles spoke to me saying ‘look at me, if I can do it, you can too’. I think all of us need some motivation pushes and little bum-kicks. For me this someone was Conni.

Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.